Nuo kada kūdikiui duoti vandens?


Nuo antros gimimo savaitės iki trijų mėnesių mano zuikį kamavo siaubingi diegliai. Ir tada pastebėjau "vandens problemą". Juokauju, nes čia net ne problema, tiesiog nuo tada vyresnės mamos, močiutės pradėjo įkyriai kūdikiui siūlyti duoti kmynų arbatos, neva ji padės. Dar vėliau, apie ketvirtą mėnesį jos klausdavo kodėl jam dar neduodu bent šaukštelio vandens. Ir apie vandenį, net labai įkyriai girdėjau gana ilgai, Noriu pasakyti, jog maitinau savo pienuku tada, kai kūdikis to norėjo ir buvau įsitikinusi, jog pakankamai skysčių zuikis gauna iš manęs ir vandens papildomai nedaviau... Taigi, vis dėl to nuo kada kūdikiui duoti vandens?

Iki 6 mėnesių amžiaus papildomai vandens kūdikiui duoti nereikia. Visą organizmui reikalingą skysčių kiekį jis gauna iš pieno ar pieno mišinio. Nuo 6 mėnesių normalu kūdikiui pasiūlyti vandens, tačiau nedaug. Per didelis vandens kiekis gali sutrikdyti virškinimą, sukelti pilvo skausmus ar sukelti netikrą sotumo jausmą. Tuo metu vienerių metų mažylis vandens gali gerti tiek kiek nori.

Kūdikiams, kuriems leidžiama žįsti taip dažnai, kaip jie nori, ir tiek ilgai, kiek nori, net ir labai karštu oru nereikia duoti vandens atsigerti. Net ir karščiausiame ir sausiausiame klimate išimtinai žindomi kūdikiai gauna pakankamai skysčių tik iš mamos pieno.


Kodėl nesaugu duoti vandens jaunesniems nei 6 mėnesių kūdikiams?


Jaunesnių nei 6 mėnesių mažyliams per didelis skysčių kiekis gali trukdyti organizmui įsisavinti maistines medžiagas iš mamos pieno ar pieno mišinio. Taip pat papildomi skysčiai užpildo mažą skranduką ir priverčia mažylį jaustis sotų, negaunant jokių maistinių medžiagų. Vanduo neturi kalorijų, todėl kūdikis neturi iš ko augti.

Labai retais atvejais per didelis papildomų skysčių kiekis, gali sukelti vandens intoksikaciją sukeliančią traukulius ar net komą. Vandens intoksikacija sutrikdo elektrolitų pusiausvyrą ir sukelia audinių patinimą.

Taip pat gamindami pieno mišinį atidžiai sekite pakuotėje nurodytą mišinio gaminimo instrukciją ir naudokite joje rekomenduojamą vandens kiekį. Įpylus per daug vandens kyla pavojus ne tik vandens apsinuodijimui, bet ir tai, kad jūsų kūdikis suvartos mažiau maistinių medžiagų nei jam reikia.


Kai kuriais atvejais, pvz., jei kūdikiui yra skrandžio gripas (gastroenteritas), gydytojas gali patarti papildomai vartoti elektrolitų gėrimą, siekiant išvengti dehidratacijos.


Pradėjus primaitinimą kietų maistu reikėtų kaskart valgant pasiūlyti kūdikiui atsigerti. Vieniems kūdikiams visiškai gali pakakti vandens iš mamos pieno ar mišinio, o kai kuriems gali reikėti vandens papildomai. Valgymo metu kūdikiui vandens tiesiog pasiūlykite, o jis pats turi apsispręsti, ar nori gerti.


#primaitinimas #straipsniai #patarimai


Šaltiniai:

  1. Reuters. 2008. Drinking water can be harmful to smallest babies. http://www.reuters.com/article/us-water-babies-idUSCOL16728820080521 [Accessed May 2016]

  2. AAP. Undated. Water intoxication in the news -- a reminder to use formula according to directions. American Academy of Pediatrics. http://www.aap.org/advocacy/releases/dec08infantformula.htm

  3. WHO. Why can’t we give water to a breastfeeding baby before the 6 months, even when it is hot? https://www.who.int/features/qa/breastfeeding/en/


260 views

Recent Posts

See All